Класні новини

30.10.2017

ВИХОВНИЙ ЗАХІД, ПРИСВЯЧЕНИЙ ДНЮ ПАМ'ЯТІ ГОЛОДОМОРУ В УКРАЇНІ 1932-1933 РОКІВ!

Тема: «Голод 1932-1933 рр. Українська ніч 1933 року»

Мета: Ознайомлювати учнів з трагічним минулим нашого народу; вчити дітей бережно ставитися до історії своєї країни, розкривати її як білі, так і чорні сторінки; виховувати здатність кожної людини на скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів співвітчизників.

Місце проведення: класна кімната 

Обладнання. Свічечка, свідчення очевидців, факти Голодомору, Указ Президента України, запис пісень, ілюстрації, брошури, література, план виховного заходу на дошці записаний.

Форма проведення: учнівська конференція

План заходу

  • Що таке ГОЛОДОМОР?
  • Передумови ГОЛОДОМОРУ.
  • Як чинився Голодомор?
  • Свідчення очевидців.
  • Голодомор мовою фактів.
  • Визнання Голодомору геноцидом.
  • Голодомор у творах митців.
  • «Засвіти свічку!».

Хід заняття

Учитель. (Горить свічка)

Пам'ять - нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Там багато сторінок вписано кривавими і чорними кольорами. Чорне вороння зграями ширяло над селами, заціпенілими в тяжкому смертельному сні 1933 року.

З давніх-давен на світі існують добро і зло, щирість і заздрість, любов і ненависть. Століттями вони супроводжували людство у своєму розвитку. Та в історії світу траплялись моменти, коли зло, заздрість і ненависть обєднувалися, оберталися трагедіями для людей. Чи не найбільшою трагедією в історії українського народу був штучний голод 1932-33 років. Влаштований тоталітарною владою, цей голод забрав життя мільйонів українців, травмував тих, хто вижив.

Розбиті життя, покалічені долі, втрачені надії... Хто скаже, яка доля спіткала згорьовану, опухлу від голоду дівчинку, як пережила мати смерть своєї сім'ї? Страшне видовище. Коли гинуть люди від стихійного лиха, аварії, на війні, захищаючи свою Батьківщину від ворогів, - це одне, а коли від голоду, зумисного голоду - це зовсім інше. І сталося це не в пустелі чи вічній мерзлоті, а на теренах "житниці" Європи.

Людей свідомо морили голодом. Це злочин проти людини, проти народу, проти всього людства. Проте, це наша історія. Ми не можемо її викреслити з нашої пам'яті. Ми не можемо це забути.

Отож, це невід'ємна сторінка нашої історії, яку ми не повинні забувати...завжди маємо пам'ятати що український народ сильний духом, і його ніхто не здолає...як і в 32-33-х роках голод...

І сьогодні ми проведемо міні-конференцію присвячену Дню пам'яті Голодомору 1932-1933 років.

(Учні читають вірш "Фрагмент пам'яті" )

1 Учень.

А люди біднії в село,

Неначе злякані ягнята,

Позамикалися в хатах,

Та й мруть....

2. Учень.

Сумують комини без диму,

А за городами за тином

Могили чорнії ростуть.

3. Учень.

Гробокопателі в селі

Волочуть трупи ланцюгами

За царину і засипають

Без домовини.

4. Учень.

Дні минають,

Минають місяці.

Село навік замовкло, оніміло,

Кропивою поросло.

Перший виступ учня:

Що таке Голодомор?

Голодомо́р 1932-1933 років - масовий штучний голод, що призвів до багатомільйоних людських втрат в основному в сільській місцевості на значній території України, крім семи західних областей,Криму і Південної Бессарабії, які тоді не входили до УРСР, та Кубані, переважну більшість населення якої становили українці. Викликаний свідомими і цілеспрямованими заходами вищого керівництваРадянського Союзу на чолі зі Сталіним, голодомор був розрахований на придушення українського національно-визвольного руху і фізичне знищення частини українського селянства як носія корінних традицій, мови.

В ті часи жертвами ставали не окремі люди, винищувались цілі села. Від голоду помирали і старі, і молоді. Найстрашніше - помирали діти. У вересні 1933 року за шкільні парти не сіли близько 2/3 учнів. Вони не дожили до свого першого дзвоника.

Термінологія

Щоб дати означення масовому голоду 1930-х років, очевидці і дослідники використовували різні назви. Роберт Конквест назвав свою книгу «Жнива скорботи». Семен Старів назвав свої спогади «Страта голодом». Широко вживалося поняття «штучний голод», а також «навмисно організований голод».

У СРСР сам факт масових смертей від голоду замовчувався комуністичним режимом і навіть старанно приховувався. Під час скорботних заходів пам'яті в США і Канаді на відзнаку 50-х роковин трагедії в компартійній інструкції говорилося: «нам невыгодно по данному вопросу вступать в открытую полемику с зарубежными националистическими писаками».] 1986 року Іван Драч перший в Україні публічно вжив запозичене в діаспори слово «голодомор»], яке походило від слів голод і мор. В Україні вперше голод 1932-1933 років почали визнавати лише в 1988. Того року письменник Олекса Мусієнко вжив слово «Голодомор», яке швидко стало загальноприйнятим в українській публіцистиці, а з неї перейшло і до наукової історичної літератури.

Перегляд Відеофільму 1

Другий виступ учня:

Передумови Голодомору

У 1930 р. Сталін дав поштовх новій хвилі колективізації в СРСР. У квітні того року було прийнято "Закон про хлібозаготівлі", згідно якого колгоспи мусили здавати державі від чверті до третини зібраного збіжжя. Тим часом, внаслідок Великої депресії ціни на сільськогосподарську продукцію на Заході стрімко впали. Радянський Союз став на порозі економічної кризи, адже довгострокових позик йому ніхто не давав, вимагаючи визнати за собою борги Російської імперії. Щоб заробити валюту, було вирішено збільшити обсяги продажу зерна, внаслідок чого хлібозаготівельні плани різко і невмотивовано зростали, з колгоспів забирався майже весь урожай, що мотивувало селян відмовлятися від праці на землі, і породило масову неконтрольовану урбанізацію. Для боротьби з цим явищем в грудні 1932 року в СРСР було запроваджено внутрішні паспорти.

На фоні цього, продовольче становище українських сіл ставало все важчим. Внаслідок хлібозаготівель з урожаю 1931 року, що затяглися до весни 1932, в певних сільських районах України почався голод, внаслідок якого загинуло близько 150 тисяч селян. Він тривав до того часу, поки визрів урожай 1932 року.

З іншого боку, зі збільшенням тиску на селян, активізовувався селянський рух опору. Тільки від 20 лютого до 2 квітня 1930 року в Україні відбулося 1716 масових виступів, з яких 15 кваліфікувалися «як широкі збройні повстання проти радянської влади». Натовпи селян зі співом «Ще не вмерла Україна» ліквідовували місцеві органи влади. Партійці і комсомольці втікали. Радянська влада не приживалася в Україні. Радянське керівництво розуміло це. На партійних зборах влітку 1930 року керівник Компартії України Косіор заявив:

"Селянин приймає нову тактику. Він відмовляється збирати урожай. Він хоче згноїти зерно, щоб задушити радянський уряд кістлявою рукою голоду. Але ворог прорахувався. Ми покажемо йому, що таке голод. "

Третій виступ учня:

Як чинився Голодомор?

Насильно забирали всі продовольчі запаси.

Засуджували навіть дітей, які підбирали колоски пшениці на вже зібраних полях.Штрафували.

Якщо селянин чи колгоспник не виконав план здачі зерна, у нього забирали усе: картоплю, зерно, корову, хату.

Василь Гроссман писав:

"Шукали зерно, неначе не хліб це, а бомби, кулемети. Землю штрикали багнетами, шомполами, всі погреби перекопали, всі підлоги повиламували, у городах шукали. Вдень і вночі підводи скрипіли, пил над усією землею висів".

7 серпня 1932 року з'явилася постанова, відома під назваю «Закон про п'ять колосків». Розкрадання майна колгоспів каралося розстрілом, за «пом'якшуючих обставин»- позбавленням волі на термін не менше 10 років.

Наприкінці 1932 - на початку 1933 р. було запроваджено блокаду самої Української РСР. Справа в тому, що українські селяни втікали в сусідні обасті Росії, де не було голоду. Було заборонено виїзд селян з УРСР. Разом з цим, громадянам, які в'їжджали в Україну з Росії було заборонено провозити харчі без дозволу держави.

Поряд з цим, Радянський Союз відхиляв можливість отримання голодаючими України будь-якої допомоги з-за кордону. Так, наприклад, організація Галичини «Центроспілка» звернулася тоді до радянського консула у Львові з пропозицією дозволити відправити голодним Радянської Україниодин мільйон центнерів зерна. За кілька днів дипломат відповів, що Москва категорично відмовляється від допомоги.

У той час, як від голоду умирали мільйони українців, влада продовжувала вивозити зерно за кордон.

Вилучення продовольства дехто ще й досі виправдовує тим, що воно дозволило здійснити індустріалізацію, а індустріалізація - перемогти Німеччину у Другій світовій війні. Разом з тим, саме постачання зерна з СРСР в тогочасну Німеччину допомогло Гітлеру та його партії прийти до влади й поставити економіку на «військові рейки».

Перегляд відеофільму 2

Четвертий виступ учня:

Свідчення очевидця

Дмитро Корнієнко з села Понорниця в Чернігівській області згадував, що батько й мати після розкуркулення сиділи в тюрмі. Дітей, які жили самі, підгодовувала бабуся. В день обшуку вона принесла півстакана пшона, але зварити не встигла. Прийшла бригада з п'яти чоловік з різними за розмірами торбами. Один тримав торбу спеціально для пшона, туди півстакана й висипали.

Відеофільм 3

Варто зазначити, що обсяги конфіскованого зерна були мізерними. Люди ж, позбавлені будь-якого продовольства пухнули і помирали від голоду. Більшість померлих не хоронили - просто не було кому. В кращому разі трупи звозили в братські могили, куди часто потрапляли й живі люди.

Відеофільм 4

Від нестерпного довготривалого голоду затьмарювалась свідомість людей. Доволі поширеним бувканібалізм. За словами Надії Рогозянської, якій у 1933-му було 6 років:

"Жили всі закрито, мати на засов хвірку закривала і кричала, щоб ми не виходили за цю хвіртку, бо на вулиці, що поряд їли дітей".

Відеофільм 5

П'ятий виступ учня:

Голодомор мовою фактів

На Заході про факт голодомору стало широко відомо 29 березня 1933 р., коли валлійський журналістРічард Джоунз опублікував свій відомий репортаж про існування Великого Голоду в Україні у 1932-1933 роках. Офіційне вшанування пам'яті жертв Голодомору, в тому числі, визнання його геноцидом українського народу, розпочалося за ініціативи української діаспори у США та Канаді.

1986 року Іван Драч перший в Україні публічно вжив запозичене в діаспори слово «голодомор» зі зрозумілою всім етимологією: голод і мор. В Україні вперше голод 1932-33 років почали визнавати лише в 1988. Того року письменник Олекса Мусієнко вжив слово "Голодомор".

Десятки країн офіційно визнали Голодомор геноцидом українського народу. Згідно соціологічного опитування, проведеного у 2010 році, 60% громадян України вважають Голодомор геноцидом. В 2010році судовим розглядом завершилася кримінальна справа за фактом здійснення злочину геноциду; безпосередньо винними суд визнав сім вищих керівників СРСР та УРСР: Сталіна, Молотова,Кагановича, Постишева, Косіора, Чубаря та Хатаєвича.

За даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат безпосередньо від Голодомору складає 3 мільйони 941 тисяча осіб. Також за даними слідства було визначено, що втрати українців в частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб. За неофіційною інформацією великий голод 1932-1933 років в Україні забрав життя від 7 до 10 мільйонів невинних людей.

Найбільше українців загинуло у Київській та Харківській областях, а також у Вінницькій, Чернігівській,Одеській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Житомирській областях. Найменше - в Донецькій області.

Голодомор великою мірою зруйнував українське село, яке зберігало традиції української родини. Високий шлюбний потенціал українського села був зруйнований і вже ніколи не був відновлений.

Шостий виступ учня:

Визнання голодомору геноцидом

15 травня 2003 року Верховна Рада України в офіційному зверненні до народу України визнала Голодомор актом геноциду, але не прийняла постанови, поданої на її розгляд, щодо цього питання, обмежившись лише офіційним зверненням, що майже не має юридичної цінності. 28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про Голодомор 1932-1933 років в Україні», який трактує події 1932-1933 років, як геноцид українського народу. Голодомор в Україні 1932-1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу і засудили:

Австралія, Андорра, Аргентина, Бразилія, Ватикан, Грузія, Еквадор, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Словаччина, США, Угорщина, Чехія, Чилі...

У листопаді 2003 року 58-ма сесія Генеральної асамблеї ООН ухвалила «Спільну заяву з нагоди 70-ої річниці Великого голоду 1932-1933 років», де він визнавався національною трагедією українського народу. За ухвалення Спільної заяви проголосували 64 держави-члени ООН, у тому числі Росія.

23 жовтня 2008 року Європарламент визна Голодомор в Україні злочином проти людства і висловив співчуття українському народу.

28 квітня 2010 року Парламентська асамблея Ради Європи схвалила резолюцію про вшанування пам'яті загиблих в результаті голоду 1932-1933 років в Україні та інших республіках колишнього Радянського Союзу, вшанувавши пам'ять загиблих від голоду і засудивши жорстоку політику сталінського режиму.

Учень читає Наказ Президента України «Про оголошення в Україні 2008 року Роком пам'яті жертв Голодомору».

Ушановуючи пам'ять мільйонів громадян, які стали жертвами Голодомору 1932-1933 років, з метою донесення правди про геноцид українського народу до української громадськості і міжнародної спільноти та у зв'язку з 75-ми роковинами цієї трагедії Постановляю:

  • Оголосити в Україні 2008 рік, Роком пам'яті жертв голодомору.
  • Координаційній раді з підготовки заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні спільно з організаційним комітетом з підготовки та проведення заходів у зв'язку з 75-ми роковинами голодомору в Україні забезпечити організацію та координацію заходів з проведення року пам'яті жертв Голодомору.
  • Кабінету Міністрів України: проаналізувати стан виконання Закону України «Про Голодомор 1932-1933 рр. в Україні», нормативно-правових актів щодо підготовки заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні та вжити необхідних заходів щодо забезпечення їх реалізації; вирішити в установленому порядку питання щодо фінансування видатків пов'язаних із підготовкою та проведенням Року пам'яті жертв Голодомору.
  • . Міністерству закордонних спав України за участю Міжнародного координаційного комітету Світового конгресу українців для планування відзначення 75-х роковин Голодомору в Україні, розробити у місячний строк план тематичних заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років, забезпечити його реалізацію закордонними дипломатичними установами України із залученням української громадськості за кордоном.

Президент України В.Ющенко

М.Київ 24 листопада 2007 року

№1144/2007

Сьомий виступ учня:

ТЕМА ГОЛОДОМОРУ В ТВОРЧОСТІ МИТЦІВ

Стрімкою свічею з журавлями, що рвуться у небо, височіє меморіал пам'яті жертв голодоморів на крутому схилі Дніпра. Символічні постаті матері та дитини, біля яких завжди жевріють вогники свічок, заставляють задуматись відвідувачів Михайлівського Золотоверхого собору.

Тема голодомору вперше була розкрита в художніх творах українських письменників діаспори: уромані «Марія» Уласа Самчука, «Жовтий князь» Василя Барки, уривки екранізації якого ми бачили.

За радянської влади тема голодомору була заборонена, але це не означає, що про неї не писали. Нещодавно були розшукані ненадруковані вірші Андрія Малишка, написані ще в 1964 році, в яких згадується Голодомор:

(Звучить пісня Оксана Білозір - Свіча)

Підсумок.

Учитель. Отже ти вже знаєш, що 1932-1933 роках в Україні був страшний штучно творений голод, під час якого померли мільйони українців. Чого так і називають - Голодомор.

На знак вшанування пам'яті невинних жертв Голодомору у суботу 22 листопада з 16 години приєднуйтесь всією родиною до всеукраїнської акції «Засвіти свічку!».

Із настанням темряви засвітіть і поставте свічку на підвіконня так, щоб її було видно знадвору. Цей вогник символізуватиме нашу скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів співвітчизників.

Дотепер ми не знаємо імен всіх, хто загинув від голодної смерті. Їх не називали героями. Їм не ставили пам'ятників чи обелісків.

Нас просто заставляли про це забути. Але пам'ять не можна знищити!

Україна пам'ятає!

Світ визнає!

Лунає пісня «Молитва за Україну».

Година духовності
«Вчимося жити добрими людьми»

Мета: Формувати у дітей почуття доброти, любові до навколишніх людей,

допомогти дітям усвідомити, що чуйного, доброзичливого ставлення

потребують не лише люди, а й весь оточуючий світ; розвивати

потребу робити добро, не чекати винагороди.

Виховувати в учнів доброту, порядність, бажання підтримувати

ближнього у скрутну хвилину.

Вступне слово вчителя

Шановні діти, гості! Сьогодні ми зібралися щоб поговорити про добро. Ми маємо показати і довести, що ми вчимося жити добрими людьми.

Врятує світ краса -

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї вже краси занадто мало

Бо стільки всюди зла - людина вже не та.

Тож люди на землі!

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

Здавна люди на землі цінували чесне, щире, правдиве життя. Треба утримуватися від поганих вчинків. Зло, як відомо довго не забувається. А от добро помножує добро.

Діти, щоб люди вас поважали, приязно ставились до вас, ніколи не забувайте і завжди дотримуйтесь золотого правила вихованості: ставтесь до людей так як би ви хотіли, щоб люди ставились до вас.

Все: із доброго чи злого,

Починається з малого.

Листя виросте з листочка,

З нитки витчеться сорочка,

Хліб - маленької зернини,

Дощ із чистої краплини.

  • Діти, а що означає саме слово доброта?

(довідкове бюро)

Доброта - чутливість, стан душі людини, що спонукає творити добро.

Мозковий штурм

А зараз проведемо мозковий штурм

  • Чи можна прожити без доброти? Чому
  • Навіщо людям доброта?
  • Самому робити добро чи чекати поки попросять?
  • До кого можна бути добрим?
  • Кого в нашому класі можна назвати добрим?
  • На що схожа доброта? Мені здається, що на посмішку матері, а вам?
  • Де в природі можна взяти фарби й звуки, щоб описати доброту?
  • Давайте доберемо тематичний словник до слова «доброта» створимо павутинку.

Створення асоціативного куща

Доброта


А зараз з допомогою нашого словничка спробуємо змалювати портрет доброї людини.

Послухайте лист від одного хлопчика. Хто покарав його?

  • Я образив товариша.
  • Я штовхнув однокласника, я вдарив собаку;
  • Я забрав іграшки у сестри. Всі пішли від мене, я залишився один і гірко заплакав.
  • Хто покарав його? - спитала сусідка
  • Він сам себе покарав - відповіла мама.
  • Чи можна назвати добрим цього хлопчика?
  • Чому?
  • Чому він плакав? Яким був хлопчик? (жорстоким, грубим, злим)
  • Яким ви уявляєте портрет доброї людини? (доброзичлива, уважна, чуйна, ввічлива, весела, правдива, люб´язна, привітна, дружня)

Тож, діти намагайтеся поводитись так, щоб всі люди казали про вас саме такими словами.

Мудрець сказав: «Живи, добро звершай

Та нагород за все це не вимагай

Лиш в добро і вищу правду віра

Людину відрізня від мавпи й звіра

Нехай живе ця стара:

Людина починається з добра.

Добре слово, що ясний день - говорить народне прислів´я. Словом можна висловити, що завгодно: про що думаєш, чого хочеш. Треба тільки міти правильно ним користуватися щоб тебе зрозуміли і не образились.

Слово - це справжнє чудо!

Ви вірите діти? Слово може бути другом а може бути ворогом. Наш народ склав дуже мудрі прислів´я про слово але вони розсипались спробуємо їх зібрати.

Робота в групах.

- Добре слово і залізні ворота відкриває.

-Тепле слово і в мороз зігріє.

- Добре слово людині що дощ в посуху.

- Слово - ключ яким відкривають серця.

Людина не може жити одна.

Найбільше щастя і радість людини - це спілкування з іншими людьми.

До всіх сердець як до дверей

Є ключики малі.

І кожен легко підбере

Якщо йому не лінь.

Ти, друже, мусиш знати їх,

Запам´ятать неважко -

Маленькі ключики твої -

«Спасибі» і «Будь ласка».

Зеленіє навіть пень

Як почує «Добрий день».

Коли згасає сонце у росі

й зоря лягає лагідно на плечі,

серед знайомих рідних голосів

ми чуємо привітне «Добрий вечір».

Щоб знову зустрітись в годину призначену

Щиро кажу я усім: «До побачення».

Будь ласка, спасибі і Будьте здорові-

Слова необхідні й корисні у мові.

Приємно їх чути і в школі, і вдома,

Від мами, учителя й просто знайомих.

Тож радьмо частіше їх, друзі, вживайте,

Даруйте сміливіше радісний настрій.

Саме ці чарівні слова роблять людину ввічливою, привітною і доброзичливою. Сказавши їх - радієш іншому, бажаєш добра ближньому.

Тож не забувайте їх щодня промовляти.

Пошук добрих слів

- А зараз спробуємо відшукати добрі слова. Щоб знайти вихід з будь-якої ситуації.

1.Оленка робила подарунок для мами. Братик побіг і частина папірців злетіла. Оленка готова була заплатити, але братик сказав чарівне слово. Яке?

Оленка посміхнулась і сказала братику...

2.Бабуся зшила для Катрусиної ляльки плаття, але воно виявилось малуватим. Катруся засмутилася. А бабуся попросила принести ляльку і зшила інше плаття. Дівчинка була рада. Вона...

3.До Тані на день народження прийшли друзі. Вони вітають її, вручають подарунки. Побачивши книгу, Таня засмучено відповідає: «У мене вже є така! Взявши коробку цукерок каже: «Я такі не люблю». (Як вона мала вчинити?)

4. Тарасові на день народження батько подарував велосипед. Хлопчик був радий. Як він міг виразити свою радість?)

- Діти, а чи чули ви про лицарів? Яку людину ми називаємо лицарем?

(Лицарем називають людину, котра здатна на подвиг заради іншої людини)

Лицар той. Хто вміє дотримуватись даного слова, хто ввічливий, правдивий, хто заступається за молодших, слабших і кидається на допомогу людині, яка потрапила в біду.

Лицар той, кого не лякає важка праця, хто уважний до своїх близьких, у кого в грудях б´ється благородне серце.

Лицарями в нашому класі є хлопчики. Це вони - захисники нашої Вітчизни. Тому батьки і вчителі плекають надію, що вони виростуть вірними, достойними синами нашої Батьківщини.

Клянемось лицарями бути,

А отже, доброті служити

За слабих заступитися і дарма не битися.

  • Діти, що означає бути гарним другом?

(ввічливим, уважним, не обманювати товаришів, не ображати, завжди приходити на допомогу, бути подільчивим, добрим)

У кожного з вас є друзі. Ось послухайте поради, якими ви повинні користуватися. Розкажуть вам Саша і Ліза.

  • Діти, хто такий чарівник?
  • Чи може бути кожен з вас добрим чарівником?
  • Чи потрібна чарівна паличка?

Ні, не потрібна. Добрий чарівник завжди дарує радість іншим.

Ось і в нас є добрі чарівники. Хочете їх послухати?

Вірш «Я чарівник»

А ще учні нашого класу створили скарбничку добрих справ: написали твори про доброту. Кращі з них пропонуємо вашій увазі. (Зачитують твори). Нарешті прийшов час заспівати.

Пісня «Доброта»

Ставлення людини до природи

Милосердного, доброго ставлення потребують до себе не тільки люди, а й увесь оточуючий світ.

Кожна, навіть найменша комашка, найтонша билинка здатні відчувати біль.

Тому ми повинні любити та піклуватися про природу.

Метелика вловити я не хочу:

Він - квітка неба, хай живе собі!

Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,

Й додому я її не понесу,

Бо вдома їй джмеля не погойдати,

І не попити ранками росу!

І ні стеблинку, гілку чи травинку

Я не ображу - це смертельний гріх!

Бо в кожнім з них живе тримка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

Учень: Людина чуйна

І та не вижене із двору,

Коли проживає десяток - другий літ,

Охороняючи садок його й комору,

Притулок дасть, поїсти дасть, як слід.

Вчитель: Наш український народ склав вислови про важливу цінність людини, яка має бути девізом для кожного. Які прислів´я ви знаєте?

Зле слово ранить, а добре - лікує.

Доброму всюди добре.

Життя дано на добрі справи.

Добро довго пам´ятається.

Хто людям добра бажає, той і собі має.

Перший крок до добра - не роби зла.

Ситуація із творів Сухомлинського

І нарешті настав час говорити про людину, яка все своє життя присвятила дітям. Сам був доброю людиною і хотів, щоб всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили маму, тата, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.

  • Про кого іде мова? Хто ж ця людина? (В.О.Сухомлинський)

Написав для вас, діти, дуже багато повчальних оповідань і казок. Над деякими ми з вами і попрацюємо в групах.

1 група: Назвати з якого твору ці рядки?

(Степанко знайшов на шкільному подвір´ї 20 копійок.)

  • Яки був хлопчик Степанко?
  • Як ви вважаєте: чи справді Семенко знайшов гроші? Як вчителька повелася?
  • Чому хлопчик почервонів? Для чого він так зробив?

2 група: З якого твору ці рядки? (щодня приходить дід Іван до школи по воду... )

  • Чому саме до школи ходив дідусь по воду?
  • Що відчував старенький, коли чув щебіт дітей?
  • Що хотів автор сказати?
  • 3 група: З якого твору ці рядки ( «Мамо, прийміть від мене цей подарунок»,- тихо сказала Марійка)
  • Якою була Марійка?
  • Про що вона мріяла? Чи любила дівчинка свою маму?
  • З чого це видно? Чому вона хвилювалася?
  • Чому мама не їла яблук?

Діти, а в яких творах ще висвітлюється така риса як милосердя, добро.

«Наш тато одужав»

  • Яка радість була в дівчинки?
  • З ким вона хотіла розділити ту радість?
  • Хто поділив радість з Катрусею?

А пригадаємо оповідання «Добре слово»

  • Що трапилося з дівчинкою?
  • Що допомогло видужати Олі?
  • Чого вчить це оповідання?
  • Що взяли для себе із оповідань Сухомлинського? (треба бути чесними, ввічливими, милосердними, люблячим, добрим)

Продовжувачем ідей Сухомлинського є на земляк, колишній директор Авторської школи с.Сахнівки Заслужений вчитель України О.А.Захаренко. Основними завданнями своєї педагогічної діяльності Олександр Антонович вважав формування у підростаючого покоління загальнолюдських цінностей. Звернемо увагу на окремі поради - роздуми народного вчителя і послухаємо короткі виступи учнів.

Скромність Порядність

Толерантність Совість

Саме такі поняття роблять людину вихованою, доброю. Тож вчіться на життєвих прикладах цих відомих людей, які залишили після себе добрий слід на землі.

Анкета для хлопчиків

1.Кого в класі ти можеш назвати принцесою?

2.Кому присвоїш ім´я «добра фея»?

3.Хто схожий на попелюшку?

4.З ким ти хочеш подружитися?

5.Хто нагадує тобі Еллі зі Смарагдового міста?

Анкета для дівчаток

1.Кого в класі назвеш принцом?

2.Кого відзначиш «Орденом доброго серця?»

3.Кого назвеш лицарем?

4.Для кого б віддала свої улюблені речі?

5.Ідеальний хлопчик. Який він є?

Звучить пісня «Добра посмішка»

Вчитель:

Будьте добрими, чуйними. Вчіться піклуватися про інших, співчувати тим, хто в скруті, допомагати і словом і ділом. А допоможуть вам вчитися батьки, вчителі

Від рідної хати дитину

Веде у широкий світ

Ота єдина стежина,

Що дарує красу і цвіт.

Іди по тій стежці дитино,

Даруй любов і тепло,

І пам´ятай: ти Людина!

Вчись, думай і твори Добро!

(Розквітає квітка, на пелюстках якої розквітають добрі і корисні справи).

Родинне свято "Шкільне телебачення"

Мета: створити у школярів та їхніх батьків позитивний емоційний настрій; сприяти творчому залученню дітей до навчально-виховного процесу та їхніх батьків до загальношкільних справ; розвивати навички колективної роботи; згуртувати шкільний колектив - учнів, батьків, учителів.

Підготовча робота: підготовка ведучих, читців, хористів і танцюристів; святкове оформлення зали; запис фонограми до конкурсів, реквізиту до конкурсів.

Форма: шкільне свято за участі батьків, учнів.

Учень: Наказала мені куратор купити телевізор, без нього до гімназії не повертатись. І не простий телевізор, а сучасний, саму нову модель, щоб екран був великий. Ось я і приніс (вказує на екран) всі 28 чоловік і куратор поміститься. І дикторка на місці.

Диктор: Добрий ранок, шановні телеглядачі! Вас вітає диктор місцевого телебачення. Сьогодні ясний і сонячний день. Весна набула свого розквіту, погода обіцяє бути благо приємною, а астрологи віщують тепло і ласку, море посмішок і прекрасний настрій. Сьогодні з прогнозом погоди вас ознайомить наша Руслана Писанка.

(Прогноз погоди)

Диктор: Зараз в нашій студії знаходяться відомі екстрасенси. Вони дадуть вам установку на весь сьогоднішній вечір.

Екстрасенс: Закрийте очі, уявіть, що ви на Канарських островах, вам тепло і приємно, ви забули про всі проблеми і не бажаєте згадувати про неприємності, ви не хочете брати в руки щоденники ваших дітей. Сьогодні ви забудете водночас про всі хвороби: гастрити, радикуліти, простуди і коліти. Ви позбавитесь алкогольної та тютюнової залежностей. Не кричіть на своїх дітей. Пам'ятайте: підвищений тон - ознака невихованості. Не хапайтесь за ремінь - в моді давно вже підтяжки, будьте спокійні та лагідні. Діти - квіти вашого життя, не рвіть і не скубайте їх, підкормлюйте їх і лілейте, тоді вони будуть пишними і гарними. Установка дана на ціле життя.

Диктор: Шановні глядачі, нашу програму продовжує "Ранкова пошта". На адресу самих чарівних жінок надійшло багато поздоровних телеграм з різних куточків нашої країни, ближнього та дальнього зарубіжжя. Свої живі телеграми прислали кращі чоловіки світу.

(Заходять турецький султан, негр та японець)

Турецький султан: Ассала-малейкум, чарівні з найчарівніших, прекрасні з найпрекрасніших. Чоловіки нашої країни бажають вам: курли - щастя, мурли - радощів і турли - здоров"я. Турецькі чоловіки не спали 10 днів та 10 ночей, виткали для вас чудові ковдри, які дарують вам безкоштовно на добру згадку від самих уважних чоловіків світу.

Негр: (вітає іноземною мовою)

Перекладач: Представник нашої держави приєднується до поздоровлень і обіцяє бути спонсором вашого свята, а для початку дарує свій перший внесок, який пропонує внести в швейцарський банк. (Роздаються "телепузики").

Японець: Дорогі - сі, мами-сан, діти-чін! Найкращі побажання-сі, хай діти-сі обіцяють бути вихованими, слухняними, люблячими, хоча б сьогодні-сі. Сьогодні я привіз вам маленькі сонечка, які будуть зігрівати вас у похмурі дні (Дарує сонечка).

Диктор: Представниці найкращої половини теж прислали поздоровлення, вони вітають вас запальним танцем, кожен рух якого - це поздоровлення і побажання бути гнучкими і стрункими, як наші танцюристки.

(Дівчата виконують танець).

Диктор: Як бачите, шановні чоловіки, ваших дружин запримітили чоловіки з різних куточків світу. І звичайно ви не залишились осторонь, ми отримали вашу телеграму. Отож, телеграма від тільки що організованої вокальної групи "Благовірні чоловіки".

(Інсценізація пісні "Ти казала в понеділок!")

Диктор: Шановні глядачі, для тих, хто ще не заснув, а тільки дрімає, щоб не дратувати і не засмучувати вас - трансляція засідання сесії відміняється. Тому ми пропонуємо вам переглянути чудову музичну програму "Вгадай мелодію". Оскільки Валдіс у відпустці, її проведе наша людина.

(Проходить гра)

Диктор: Зараз в ефірі "Поле чудес", для тих, хто вірить в чудеса, але розраховує на розум, дана чудова можливість заробити приз.

(Для участі запрошуються батьки)

Завдання №1: Яка риса жіночого характеру найнебезпечніша для чоловіків (егоїзм)

Завдання №2: Що дуже дорого цінується я в наш час , але є великим дефіцитом? (Милосердя)

Завдання №3: Вам потрібно вгадати слово, яке має панувати протягом сьогоднішнього нашого свята (Взаєморозуміння).

Супер-гра: Що потрібно кожній родині? (Мир)

Диктор: Продовжуємо нашу програму передач. І зараз на екрані гра "Простіше простого"

(Для участі викликаються батьки)

Завдання: З трьох запропонованих варіантів вибрати правильний.

Сальдо це - акробатичний стрибок;

  • великий шмат сала;
  • бухгалтерський термін.

Ятаган це - японське ім'я;

  • сумка для полювання;
  • крива шабля народів сходу.

Чорна вдова це - духи;

  • павук;
  • змія.

Сажень це - 2, 16 см;

  • 1,50 см;
  • 2,50 см.

Квадриг це - математичний термін;

  • маленький квадрат;
  • приміщення на судні.

Субмарина - підводний човен;

  • суп;
  • жіноче ім'я.

Канонір - артилерист;

  • сторож;
  • оперний співак.

Диктор: Настав час перекусити. Тому пропонуємо телепередачу "Смак".

(Програма "Смак")

Ведучий: Говорять, що шлях до чоловіків лежить через їх шлунок. Гарно поїсти любить більшість чоловіків, а приготувати?

Взагалі, чоловіки не завжди старанно відносяться до своїх прямих обов'язків. І ми зараз запросимо сюди чоловіків, які не дуже добросовісно відносяться до своєї чоловічої справи життя. Вони подарували світові тільки представників чоловічої статі. У них, в господарстві немає іншої помічниці, крім дружини, вони повинні вміти все робити самі.

А оцінять їх роботу майстри жіночих справ.

(Мами оцінюють конкурс).

Диктор: За участь у кожному конкурсі ви отримали гроші - "телепузики". Отож, настав час їх витрачати.

Шановні мами! Ваші діти приготували для вас подарунки. Вони рахують, що саме цих речей не дістає вашій сім'ї для повного щастя. Але діти наші сучасні і, виходячи з потреб нинішнього часу, вони винесли ці подарунки на аукціон.

(проводиться аукціон)

  • Ця річ просто необхідна кожній сім'ї, особливо тій, хто погано віднісся до головного обов'язку життя. Початкова ціна ... (Квіти)
  • Ця річ необхідна майже всім батькам, мами користуються нею рідше, діти бажають, щоб її взагалі не існувало. Але іноді вона буває необхідною і незамінною. (пасок, ремінь)
  • Золота мрія всіх батьків. (Щоденник відмінника)
  • Цей засіб потрібний нашим батькам, коли в них виникає погане бажання перевірити наші щоденники. (Валідол).

Диктор: Ось і підійшла до завершення наша програма передач. Але не спішіть вимикати телевізор. Для вас невеликий концерт аматорських колективів.

пісня «»

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати